Ak-Szumkar – ptak z godła Kirgistanu

unia azjatyckaDziś naszym wspólnym tematem w Unii Azjatyckiej są ptaki. Piszę więc o tym, którego widać w godle Kirgistanu. Jest to Ak-Szumkar (Ак-Шумкар), po polsku białozór, zwany też sokołem norweskim (Falco rusticolus).

godło Kirgistanu

Obecne godło Kirgistanu zostało zatwierdzone w 1994 r. Jego autorami są Asejin Abdrajew (Асейин Абдраев) i Sadyrbek Dubanajew (Садырбек Дубанаев). Podobnie jak było z flagą, do tej pory wywołuje ono kontrowersje (np. z powodu zbytniego podobieństwa do godła Uzbekistanu, w którym też jest ptak). Ale to materiał na osobną opowieść, a teraz skupmy się na białozorze. Jak powiedział kiedyś Dubanajew, został on umieszczony w godle ze względu na nie byle jakie pochodzenie. Sokolnictwo ma w Kirgistanie bogate tradycje (patrz Światowe Igrzyska Koczowników), ale białozór jest uważany za ptaka szczególnie rzadkiego i szlachetnego. Poza tym z takim właśnie ptakiem miał polować sam Manas, bohater kirgiskiego eposu narodowego.

order Ak-Szumkar

Order Ak-Szumkar. Źródło zdjęcia: https://www.azattyk.org/a/kyrgyzstan_award_art/30173159.html

Białozór w kirgiskim godle ma symbolizować czystość i świętość (według innej wersji też wolność). Wynika to także z koloru – ak (ак), biały, w kulturze kirgiskiej oznacza właśnie te wartości. Ak-Szumkar to również nazwa szczególnej klasy najwyższego odznaczenia państwowego w Kirgistanie – orderu Bohatera Republiki Kirgiskiej (Кыргыз Республикасынын Баатыры).

Ak-Szumkar przeniknął też do bardziej przyziemnych sfer życia. Nazwę tę nosi bowiem pewien klub sportowy, a także… partia polityczna.

Zapraszam też do poczytania o tym, do czego służy szata z piór (Japonia-info), a także o ptaku Peng (Baixiaotai). Odnośnik do mojego drugiego dzisiejszego wpisu, o ptaku w godle Uzbekistanu, znajduje się w tekście powyżej.


2 komentarze na temat “Ak-Szumkar – ptak z godła Kirgistanu

Zostaw komentarz