Dziś chcę poruszyć temat, który prędzej czy później pojawia się w kontekście nauki każdego języka obcego. Czy język kirgiski jest trudny? Kiedyś czytelniczka bloga zadała mi pytanie, czy uważam język kirgiski za trudniejszy od innych języków. Wówczas odpowiedziałam jej tylko w prywatnej wiadomości, skłoniło mnie to jednak do przeniesienia tematu na blog.
Miesiąc: styczeń 2014
Pory roku
Po kilku tematach związanych z kirgiskim kalendarzem kontynuuję temat określeń czasu. W języku kirgiskim też są cztery pory roku, choć nie zawsze tak było. W czasach, gdy Kirgizi prowadzili koczowniczy tryb życia, dzielili rok na dwie części zgodnie z cyklem wypasu bydła – na porę ciepłą i zimną.
Liczba mnoga – część III
Wracam do tematu liczby mnogiej, aby uzupełnić pominięte wcześniej zagadnienie. Tym razem napiszę o tym, co oznacza liczba mnoga utworzona od imienia.
Deklinacja rzeczownika
Rzeczownik kirgiski odmienia się przez sześć przypadków. Niektóre z nich są zbieżne z polskimi, lecz ich funkcje mogą być nieco inne.
Znaki zodiaku
Niedawno pisałam o wschodnim kalendarzu i powiązanym z nim horoskopem zwierzęcym. Dla porównania zamieszczam też nazwy znaków zodiaku pochodzące od gwiazdozbiorów.
Liczebniki porządkowe
Liczebniki porządkowe odpowiadają na pytania канчанчы? неченчи? – który z kolei? Tworzy się je poprzez dodanie do liczebnika głównego przyrostka -нчы.
Rok Konia nie tylko chiński
Mimo że chiński Nowy Rok zacznie się dopiero 31 stycznia, rok 2014 został już od początku ogłoszony Rokiem Konia. Zwierzęce znaki zodiaku kojarzą się przede wszystkim z kalendarzem chińskim, lecz warto wiedzieć, że Kirgizi także stosowali podobny podział czasu.
Posesywność rzeczownika – część II
Niedawno pisałam o zaimku dzierżawczym z przyrostkiem posesywnym -ныкы. Przypominam: jest to przyrostek dodawany do zaimków lub rzeczowników pełniących w zdaniu funkcję orzecznika. Teraz będzie mowa o rzeczowniku z tym przyrostkiem.