Papież po kirgisku, czyli wpis o lekkim zabarwieniu filatelistycznym

Co Jan Paweł II ma wspólnego z Kirgistanem, choć nigdy tam nie był (odwiedził za to sąsiedni Kazachstan)? Znaczki pocztowe. Z okazji 25-lecia jego pontyfikatu, a potem po śmierci kirgiska poczta wydała takie oto serie znaczków. Podobne ukazały się w Tadżykistanie, a być może też w innych państwach Azji Środkowej.

znaczki 1

Więcej

Wielkanoc po kirgisku

unia azjatyckaDzisiejszy wpis został przyłączony do wielkanocnej akcji Unii Azjatyckiej. W języku kirgiskim funkcjonuje niewiele słów związanych z Wielkanocą. Nazwa tego święta – Пасха майрамы – z pewnością została zapożyczona z rosyjskiego. Zmartwychwstanie to тирилүү, a zdanie „Jezus zmartwychwstał” brzmi Ыйса тирилди.

Więcej

Manas i jego potomkowie, czyli najobszerniejszy epos świata

pomnik Manasa

8 grudnia 2013 r. kirgiska trylogia epicka „Manas” („Манас”), „Semetej” („Семетей”) i „Sejtek” („Сейтек”) została wpisana na Listę Reprezentatywną Arcydzieł Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Choćby z tej okazji warto poświęcić jej uwagę. Kim był bohater, który w samej stolicy Kirgistanu doczekał się aż dwóch pomników?

Więcej

O Wschodzie bliższym i dalszym, czyli myśli językowo-kuchenne

Co to jest Wschód? Jak oznaczyć, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy? Myśląc o nim, każdy wyobrazi sobie coś innego. Ktoś pomyśli o Dalekim Wschodzie, ktoś inny o Bliskim, o Azji Centralnej, Kaukazie czy o wschodnich sąsiadach Polski. Czy na taki Wschód można w ogóle patrzeć jako na całość? Więcej tu pytań niż odpowiedzi, więcej luźnych przemyśleń, niż kategorycznych stwierdzeń.

Więcej