Kirgiskie przesądy związane z nocą

unia azjatyckaO kirgiskich przesądach pisałam już dwa razy. Teraz do nich wracam w związku ze wspólnym tematem Unii Azjatyckiej – przesądami związanymi z nocą. W Kirgistanie też takich nie brakuje, a wiążą się one z różnymi sferami życia.

Dzieci

Nie wolno zostawiać na noc na dworze rzeczy należących do dzieci, np. suszącej się odzieży – mogłoby to sprowadzić chorobę lub niespokojny sen. Szkodliwe miało być też samo światło księżyca, także wpadające do domu przez okno lub inny otwór – wierzono, że ma ono siłę oczyszczającą, ale taką, która może „wyczyścić” i dobro, i zło. Dlatego odzież po zmarłych oczyszczano, wystawiając ją przez trzy noce na działanie księżyca.

Nawet, jeśli dziecko nie było wystawione na światło księżyca, nie należało go zostawiać na noc samego. Jeśli już nie było innego wyjścia, pod poduszkę kładziono mu nóż i chleb. Małe dzieci nie powinny też przeglądać się w lustrze, a zwłaszcza nocą – groziło to tym, że w lustrze pokaże się jakaś nieczysta siła (według innej wersji – jeśli niemowlę będzie patrzeć w lustro, to późno nauczy się mówić).

W nocy niebezpieczne jest też wołanie dziecka po imieniu, bo wówczas imię mogłyby usłyszeć złe duchy. Jeśli już trzeba zawołać, lepiej bez użycia imienia.

Bydło

Zwierzęta gospodarskie również były podatne na różne zagrożenia związane z nocną porą. Po zmierzchu nie wolno ich liczyć ani nikomu przekazywać – takie czynności mogą doprowadzić do zmniejszenia liczebności stada, które zacznie wymierać z powodu chorób lub przestanie się rozmnażać. Nie wolno też wypędzać bydła na pastwisko wieczorem lub nocą.

Pieniądze

Nie wolno pożyczać pieniędzy wieczorem lub w nocy, bo to sprowadzi biedę na osobę pożyczającą. Jeśli sprawa jest pilna, zakaz można obejść, kładąc pieniądze na ziemi, by uniknąć podawania ich z rąk do rąk.

Sny

Bezpośrednio z nocą wiążą się sny, lecz zakaz opowiadania koszmarnych snów obowiązywał zapewne o każdej porze. Jeśli już ktoś nie mógł wytrzymać, by wyrzucić z siebie opowieść o koszmarze, mógł to zrobić w samotności nad rzeką, by zły sen odpłynął razem z wodą.

Być może kiedyś uzupełnię ten wpis, jeśli dowiem się jeszcze o innych nocnych przesądach, a teraz zapraszam do czytania o tym, czego nie wolno robić nocą w Japonii.

Literatura

Баялиева А., Национально-культурная специфика табы в немецкой и кыргызской лингвокультурах, Кыргызский Национальный Университет им. Ж. Баласагына, Бишкек 2020
https://vesti.kg/kyrgyz/item/49352-chto-na-samom-dele-zaprescheno-kyirgyizam


3 komentarze na temat “Kirgiskie przesądy związane z nocą

    • Niestety, nie wiem. Trudno znaleźć na ten temat więcej informacji, nawet nie wszyscy Kirgizi o tym słyszeli. Może to coś regionalnego.

  1. W Chinach też nie wolno było dziecięcej odzieży zostawiać na noc na dworze i to z dokładnie takich samych powodów. Za to lustrzany przesąd przypomina mi Babcię, która zawsze powtarzała, żebym nie patrzyła w lustro, bo diabła zobaczę.

Zostaw komentarz