Temat kolejnego wpisu z cyklu „W 80 blogów dookoła świata” brzmi „Stare, ale jare bajki dla dzieci”. Z tej okazji chcę przedstawić popularnego bohatera kirgiskich bajek, legend i anegdot – Apendi. Wielu z Was z pewnością o nim słyszało, choć może w pierwszej chwili jego imię nie brzmi znajomo…
Miesiąc: listopad 2015
Pomysły na prezenty dla osób zainteresowanych Kirgistanem
Już niedługo Boże Narodzenie, a jeszcze wcześniej Mikołajki. W związku z tym mam dla Was bardzo przyjemny temat. Należy on do cyklu „W 80 blogów dookoła świata” – comiesięcznej akcji grupy „Blogi językowe i kulturowe”, która w tym miesiącu odbywa się już po raz dwudziesty. Wyłoniony na drodze głosowania temat brzmi „Prezenty z kraju X/dla fana kraju X”.
Kirgiskie ABC
Tematem kolejnej edycji „W 80 blogów dookoła świata” jest alfabet danego kraju, czyli wybór haseł zaczynających się na poszczególne litery alfabetu. Zapraszam do zapoznania się z moim subiektywnym alfabetem Kirgistanu.
Jest on oczywiście oparty na alfabecie kirgiskim, choć nie wykorzystałam tu wszystkich liter – z tego względu, że nie każda litera może stać na początku wyrazu, a niektóre z nich występują tylko w zapożyczeniach (więcej o alfabecie kirgiskim można przeczytać tu). Zdarza się też, że niektóre litery od razu nasuwają mnóstwo skojarzeń, a dla innych trudno znaleźć jakieś ciekawe słowo.
Przysłówek
Przysłówek (тактооч) to część mowy określająca cechę jakiejś czynności lub okoliczność. Odpowiada na pytania: кандай? (jak?) кандайча? (jakim sposobem?) качан? (kiedy?) кайдан? (skąd?) кайда? (gdzie?) эмнеге?/эмне үчүн? (dlaczego?). W zdaniu pełni funkcję okolicznika miejsca, czasu, sposobu itp.
5 pytań do blogera – o języku kirgiskim i Kirgistanie
Dziś zapraszam do czytania wpisu, który jest częścią projektu „W 80 blogów dookoła świata”, organizowanego przez facebookową grupę „Blogi językowe i kulturowe”. Jest to już 10 edycja, ja zaś biorę w niej udział po raz pierwszy, gdyż dopiero od niedawna należę do grupy. Projekt polega na tym, że wszyscy uczestnicy równocześnie publikują wpisy na ustalony wcześniej temat – dziś brzmi on „5 pytań do blogera”.
Pytania alternatywne
Pytanie alternatywne to innymi słowy pytanie z „czy”, pozostawiające dwie możliwości odpowiedzi (kawa czy herbata? być albo nie być?). O takich, które wymagają odpowiedzi „tak” lub „nie”, była już mowa przy okazji zaimków wskazujących. Teraz chcę rozszerzyć ten temat.