Zaimek osobowy odmienia się przez przypadki tak, jak w języku polskim. O jego deklinacji już wspomniałam przy okazji zaimka dzierżawczego – kirgiski zaimek dzierżawczy to po prostu zaimek osobowy w dopełniaczu. A oto jak wygląda pełna deklinacja.
Miesiąc: kwiecień 2016
Językowe stereotypy o Kirgizach
Dziś 25 kwietnia, a więc kolejna edycja „W 80 blogów dookoła świata”. Tym razem temat dotyczy mitów i stereotypów o danym kraju, narodzie lub języku. Postanowiłam podzielić go na dwie części. Poniżej znajdziecie stereotypy językowe, a na drugim blogu – o Kirgizach i Kirgistanie.
Moja ulubiona kirgiska piosenka
Dzisiejsza edycja cyklu „W 80 blogów dookoła świata” jest poświęcona ulubionym piosenkom pochodzącym z krajów, o których piszemy. Słuchaliście już kiedyś kirgiskiej muzyki? Jeśli nie, tym bardziej zapraszam do czytania i słuchania.
Imiesłów przymiotnikowy i przysłówkowy
W języku kirgiskim imiesłów przymiotnikowy może wyrażać czynność przeszłą, teraźniejszą lub przyszłą. W zależności od czasu może przybierać formy proste lub złożone. Zapraszam na krótkie wprowadzenie do tych części mowy.
Zaimek zwrotny өз
W języku kirgiskim nie ma wprawdzie zaimków zwrotnych „się” i „sobie”, jest za to өз – „sam”. Na pierwszy rzut oka wygląda krótko i niewinnie, ale odmienia się przez osoby i przypadki.