Dżeti-Ögüz – Siedem Byków

unia azjatyckaPo raz pierwszy na tym blogu umieszczam wpis w ramach Unii Azjatyckiej. Oznacza to, że przygotowujemy wpisy na wspólne tematy wraz z Baixiaotai i Japonia-info. Dziś tematem przewodnim jest bydło. Nie musi być żywe, może być legendarne. Z tej okazji trochę obrazków z Dżeti-Ögüz (Жети-Өгүз), miejscowości na południowo-wschodnim wybrzeżu jeziora Issyk-kul (Ысык-көл), której nazwa oznacza Siedem Byków.

Skąd ta nazwa? Wiąże się ona z najsłynniejszą w okolicy atrakcją turystyczną (poza, oczywiście, samym jeziorem) – charakterystycznymi grupami skalnymi z czerwonego piaskowca Siedem Byków i Złamane Serce (Жарылган жүрөк), które wyróżniają się zarówno kształtem, jak i kolorem.

Dżeti-Ögüz

Nazwa Siedem Byków wiąże się z legendami. Dawno, dawno temu żyli dwaj rywalizujący ze sobą chanowie. Jeden z nich porwał piękną żonę drugiego, co sprawiło, że konflikt pomiędzy nimi przybrał na sile. Mąż porwanej zażądał od przeciwnika oddania żony, grożąc, że w przeciwnym razie wyruszy zbrojnie, by ostatecznie zniszczyć wroga i jego posiadłości. Ten, za radą okrutnego doradcy, postanowił zabić kobietę i zwrócić mężowi w postaci zwłok. Przed wykonaniem swego planu wyprawił trwającą tydzień ucztę. Co dzień zarzynano na mięso jednego byka. Siódmego dnia został zabity ostatni byk, zaś z ręki złego chana zginęła porwana żona. Morderca nie spodziewał się jednak, że w tym samym momencie nadejdzie też jego koniec. Gdy bowiem krew kobiety padła na skały, dolinę zalały rwące potoki wody, topiąc chana wraz z całym jego dworem. Dolina otrzymała potem nazwę od siedmiu byków zabitych na ucztę.

Druga legenda również dotyczy walki, tym razem bratobójczej, do której na szczęście nie doszło. Pewien chan miał siedmiu synów i chciał przed śmiercią rozdzielić po równo pomiędzy nich swój majątek. Szczególnym obiektem pożądania okazało się siedem potężnych byków, które chciał sobie przywłaszczyć każdy z braci – do tego stopnia, że byli gotowi się pozabijać o te byki. Aby zapobiec rozlewowi krwi, mądry czarownik zmienił byki w skały.

siedem byków

Dżeti-Ögüz leży w obwodzie issykkulskim, ok. 30 km od jego stolicy – miasta Karakoł (Каракол), u podnóża gór Terskej Ałatau (Тескей Алатоо), nad rzeką również noszącą nazwę Dżeti-Ögüz, wpadającą do jeziora Issyk-kul. Okolica obfituje też w źródła mineralne, można podejść i spróbować, choć woda, jak to zwykle bywa z leczniczymi, smakiem ani zapachem nie zachęca.

woda mineralna

Warto przejechać się w górę rzeki – tworzy ona wśród gór 37-kilometrowy wąwóz, który następnie rozszerza się na wysokogórską halę (жайлоо) Kök-Dżajyk (Көк-Жайык). Ta z kolei kończy się górą Ögüz-Baszy (Өгүз-Башы; Bycza Głowa, 5170 m n. p. m.).

woda

Rozłożyło się na niej coś w rodzaju centrum turystycznego. Są jurty i konie, które można wynająć na wycieczkę z przewodnikiem. Na przykład do wodospadu. Wycieczki organizują podobno biura turystyczne w Karakole.

wodospad

Gdy miałam okazję odwiedzić to miejsce, pod górę pięła się akurat wycieczka Rosjan. Rozśmieszyło mnie to, że widziałam ich najpierw wjeżdżających pod górę konno, a jakiś czas później zobaczyłam ich przewodnika, który sprowadzał w dół konie bez jeźdźców – tak, jakby gdzieś po drodze nie wytrzymały ciężaru i ich zrzuciły.

jurty

Takie widoki po drodze do wodospadu. Zdjęcia sprzed 8 lat, więc być może w międzyczasie coś się zmieniło.

drób

Jest też drób wysokogórski. To chyba najwyższy stopień wolnego wybiegu dla kur, ale odnalezienie jajek musi być niezłym wyzwaniem.

drzewo

W wąwozie jest też mazar, czyli święte miejsce, ze źródełkiem i drzewem wyróżniającym się mnóstwem tasiemek zawiązanych przez odwiedzających. Takie miejsca można spotkać w Azji Centralnej, Mongolii i Buriacji, ale też np. na Krymie.

godło

W samej miejscowości Dżeti-Ögüz mieszka ponoć autor projektu obecnego godła Kirgistanu, co widać po okolicach jego domu.

rokitnik

I rośnie dużo rokitnika, który u nas występuje w naturze głównie nad morzem, a w Kirgistanie nie brak go nad Issyk-kulem.

Zapraszam do lektury pozostałych wpisów Unii Azjatyckiej: o bawole w roli zwierzęcia totemicznego (Chiny) i opowieści o krowach (Japonia).


5 komentarzy na temat “Dżeti-Ögüz – Siedem Byków

Zostaw komentarz