Nooruz, czyli Nowy Dzień

Choć astronomiczna wiosna przychodzi w ostatnich latach już 20 marca, 21 marca tradycyjnie pozostaje datą święta Nooruz. Ten dzień, obchodzony od ponad 3000 lat w Azji Środkowej, Turcji, Iranie, Afganistanie, niektórych państwach bałkańskich i kaukaskich, został uznany za oficjalne święto m. in. przez ONZ i OBWE. Jest on także wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Słowo „Nooruz” pochodzi z perskiego i oznacza nowy dzień. Jest też nazywany perskim Nowym Rokiem. Mimo że dziś Nooruz jest obchodzony głównie w krajach muzułmańskich, jego geneza jest starsza niż islam. To prastare święto wywodzi się z tradycji zaratusztriańskiej, w której dzień równonocy wiosennej był zarazem początkiem nowego roku. Na przestrzeni wieków rozprzestrzeniło się na terenach, które leżały w zasięgu wpływów perskiej kultury.

Świętowanie Nooruzu wiąże się z wiosennymi porządkami, uroczystymi posiłkami, zabawą przy ognisku i pojednaniem z rodziną i sąsiadami. Nooruz jest więc świętem pokoju, harmonii, oczyszczenia i nowego życia.

Nooruz jest świętem państwowym między innymi w Kirgistanie, Kazachstanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Albanii, Azerbejdżanie, Turcji, Iranie i Afganistanie. Oto jak brzmi nazwa tego święta w różnych językach turkijskich:

po azersku – Novruz
po baszkirsku – Нәүрүз
po czuwasku – Нарăс
po kazachsku – Наурыз
po kirgisku – Нооруз
po krymskotatarsku – Navrez
po tatarsku – Нәүрүз
po turecku – Nevruz
po turkmeńsku – Nowruz
po uzbecku – Navro’z


2 komentarze na temat “Nooruz, czyli Nowy Dzień

Zostaw komentarz