Kirgiskie bazary

targ

Dziś w ramach akcji „W 80 blogów dookoła świata” piszemy o targowiskach w różnych krajach. O kirgiskich bazarach i o tym, co warto na nich kupić, pisałam już wprawdzie przy okazji polecanych prezentów i pamiątek. Teraz zapraszam na krótki przegląd bazarów Kirgistanu. W całym kraju jest ich mnóstwo – od małych, przydrożnych targów, tak jak ten na zdjęciu powyżej, do największych, słynących w całej Azji Centralnej.

Bazar Oszski

Bazar Oszski. Źródło zdjęcia: https://rus.azattyk.org/a/24268014.html

Bazar Oszski (Ош базары)

Główne targowisko Biszkeku. Choć nie dorównuje rozmiarami Dordojowi, to tam trafiają najczęściej wszyscy odwiedzający miasto. Jak już pisałam, właśnie tam warto zaopatrzyć się w pamiątki, przyprawy i bakalie.

Dordoj

Dordoj. Źródło zdjęcia: https://rus.azattyk.org/a/29081963.html

Dordoj (Дордой)

Podobno największe targowisko w całej Azji Centralnej, a może nawet w całym byłym ZSRR, i jedno z największych na świecie. Podobno można tam kupić dosłownie wszystko. Dordoj powstał na obrzeżach stolicy na fali przemian 1991 r. Od tego czasu rozrósł się do ponad 100 ha i podzielił na kilkanaście sektorów, tworząc jakby miasto w mieście.  Na zdjęciach satelitarnych wygląda jak wielka biała plama na północy Biszkeku. Sytuacja na bazarze odzwierciedla nie tylko sytuację w kraju, lecz także stosunki Kirgistanu z sąsiadami. Zwłaszcza z oddalonym zaledwie o kilka kilometrów Kazachstanem, ale też z Chinami – tamtejsze produkty zalewają Azję Centralną w dużym stopniu właśnie poprzez Dordoj.

Dżajma (Жайма)

Jeszcze jedno miasto w mieście, tym razem w Oszu. Po krwawych zamieszkach w 2010 r. znacznie podupadło, ale nie przestaje działać. Jego charakterystyczną cechą jest to, że swobodnie przenika się z zabudową miasta – nagle wśród straganów pojawiają się domy w tradycyjnym uzbeckim stylu, a także meczety.

Kara-Suu

Kara-Suu. Źródło zdjęcia: https://rus.azattyk.org/a/kyrgyzstan_economics_kara-suu_market/29282574.html

Kara-Suu (Кара-Суу)

Największy rynek południowego Kirgistanu, w obwodzie oszyńskim, przy samej granicy z Uzbekistanem. Ciągnie się za nim zła sława – nie z powodu jakości towarów, lecz w związku z nieuregulowanymi kwestiami własności, niekończącymi się awanturami i procesami. Sam handel w dużym stopniu zakłócały trudne stosunki kirgisko-uzbeckie, które w ostatnich latach wydają się wreszcie iść w lepszym kierunku.

Targ zwierzęcy

Targ zwierzęcy (zdjęcie przykładowe). Źródło zdjęcia: https://rus.azattyk.org/a/26721133.html

Targ zwierzęcy w Karakole (Каракол мал базары)

Choć takie rynki znajdują się we wszystkich regionach Kirgistanu, ten jest najbardziej znany. Podobno stał się nawet celem wycieczek – być może zawdzięcza to położeniu . Otwiera się wcześnie rano w niedziele, a bydło, konie i owce zwożone tu przez hodowców z całej okolicy trafiają nawet za granicę. Inny znany targ zwierzęcy działa w Tokmoku.

Ojmo

Festiwal „Ojmo” w Biszkeku. Źródło zdjęcia: https://rus.azattyk.org/a/24654536.html

Jarmarki tematyczne

W różnych regionach Kirgistanu, zwłaszcza latem, odbywają się kilkudniowe jarmarki poświęcone jakiemuś produktowi, np. festiwal miodu, kumysu, moreli, szyrdaków czy ogólnie pojętego rękodzieła.

80 blogów

A jak się handluje w innych krajach? Zapraszam do lektury. Gdybyście zaś chcieli dołączyć do grupy, piszcie na blogi.jezykowe1@gmail.com.

Chiny

Biały Mały Tajfun: Targowiska Yunnanu

Finlandia

Suomika: Jak wygląda pchli targ (kirpputori) w Finlandii?

Gruzja

Gruzja okiem nieobiektywnym: Migawki z bazaru w Zugdidi

Japonia

japonia-info.pl: Tsukiji

Turcja

Turcja okiem nieobiektywnym: Czy warto odwiedzić Wielki Bazar w Stambule?

Wielka Brytania

Angielski dla każdego: Car boots w Anglii, czyli jak sprzedać mydło i powidło


5 komentarzy na temat “Kirgiskie bazary

Zostaw komentarz