Dziś naszym wspólnym tematem w Unii Azjatyckiej są ptaki. Piszę więc o tym, którego widać w godle Kirgistanu. Jest to Ak-Szumkar (Ак-Шумкар), po polsku białozór, zwany też sokołem norweskim (Falco rusticolus).
Miesiąc: marzec 2020
Złota ryba z Morza Aralskiego
Dziś w ramach Unii Azjatyckiej piszemy o rybach. Z tej okazji przytoczę opowieść o rybaku znad Morza Aralskiego, który był gotów zdobyć dla swojej żony nie gwiazdkę z nieba, a złotą rybkę. Pochodzi ona z książki Czingiza Ajtmatowa „Dzień dłuższy niż stulecie”.
Kurmandżan-datka – niezwykła kobieta, która żyła w ciekawych czasach
Unia Azjatycka pisze dziś o kobietach. Z tej okazji przedstawiam niezwykłą postać z historii Kirgistanu – Kurmandżan-datkę (Курманжан датка; 1811-1907). Była to żyjąca na przełomie XIX i XX w. przywódczyni południowych Kirgizów. Nawet współcześnie kobiety u szczytów władzy to rzadkość w krajach muzułmańskich, można więc sobie wyobrazić, jakim ewenementem była „królowa Ałaju” ponad sto lat temu. Choć jedno z najwyższych stanowisk w Chanacie Kokandzkim odziedziczyła po mężu, z pewnością nie doszłoby do tego, gdyby nie jej osobiste zalety.