Wróćmy do dni tygodnia, miesięcy i pór roku. Pisałam już kiedyś o genezie ich nazw. Teraz chcę podać więcej przykładów ich użycia.
Miesiąc: grudzień 2015
Boże Narodzenie w kirgiskiej Biblii
Pisałam już o nazwie świąt Bożego Narodzenia w różnych językach turkijskich. Dziś, choć święta dobiegają już końca, wracam do kirgiskiego przekładu Biblii, o którym już wspominałam w Wielkanoc. Zamieszczony poniżej tekst pochodzi z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 2, 1-7), a wersję polską przytaczam według Biblii Tysiąclecia.
W 80 blogów dookoła Świąt
Dziś niezwykła, świąteczna edycja akcji „W 80 blogów dookoła świata”. Wprawdzie nie przygotowaliśmy kolejnego tekstu na wybrany temat, mamy za to życzenia dla wszystkich czytelników. Zapraszam do obejrzenia filmiku z życzeniami, w którym także mam zaszczyt występować.
Stopniowanie przysłówka
W języku kirgiskim, tak jak w polskim, niektóre przysłówki mogą się stopniować. Wygląda to podobnie, jak w przypadku przymiotnika – za pomocą przyrostka -раак (stopień wyższy) i partykuły эӊ (stopień najwyższy).
Wyrażenia przysłówkowe
W języku kirgiskim występuje wiele związków wyrazowych pełniących rolę przysłówków. Składają się one z dwóch lub więcej wyrazów. Poniżej przedstawiam kilka przykładów.
Przysłówki, które warto znać
Niedawno wspomniałam o przysłówkach, które pełnią w zdaniu rolę okoliczników. Najważniejsze z nich to przysłówki związane z czasem, miejscem, ilością, sposobem, celem i przyczyną. Tymi pierwszymi zajmiemy się osobno, dziś natomiast chcę przedstawić najczęściej spotykane przysłówki z pozostałych grup.