Unia Azjatycka ponownie podejmuje temat tygrysi, a ja wracam do kirgiskiego eposu bohaterskiego. Tym razem nie do „Manasa”, lecz do „Er Tӧsztüka”, jednego z tzw. małych eposów. Występuje w nim bowiem motyw przyjaźni tytułowego bohatera z niezwykłymi zwierzętami po tym, jak wyświadczył im przysługi i zaskarbił sobie ich wdzięczność.
Miesiąc: styczeń 2021
Ukryci mieszkańcy kirgiskich domów
Dzisiejszy temat Unii Azjatyckiej to bóstwa domowe. W wielu kulturach świata można takowe znaleźć, w wierzeniach różnych narodów turkijskich też, a w Kirgistanie sprawa wydaje się skomplikowana. Zapraszam do lektury.
Ałpkarakusz
Unia Azjatycka wraca do tematu ptaków. Kiedyś pisałam o Ak-Szumkarze, teraz kolej na innego ptasiego bohatera. Jest to Ałpkarakusz (Алпкаракуш), ogromny ptak, który pojawia się w eposach „Manas” i „Er Tӧsztük”. W obydwu utworach jest postacią pozytywną, wspierającą bohaterów.
Smok nauczycielem magii
Unia Azjatycka wraca dziś do smoczych tematów, a ja w nich debiutuję. Nie dlatego, żeby w kulturze kirgiskiej w ogóle nie było smoków. Nie są wprawdzie tak widoczne jak w kulturach dalekowschodnich, ale istnieją.