Kalendarz świąt w Kirgistanie

Pisałam już o różnych świętach obchodzonych w Kirgistanie, ale nie usystematyzowałam tego dotychczas w żaden sposób. Okazja nadarzyła się właśnie teraz, w związku z akcją „W 80 blogów dookoła świata”.

Dni ustawowo wolne od pracy

1 stycznia – Nowy Rok (Жаңы жыл)

7 stycznia – Boże Narodzenie (Рождество/Иса пайгамбардын туулган күнү)

23 lutego – Dzień Obrońców Ojczyzny (Ата Мекенди коргоочулар күнү)

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet (Аялдардын эл аралык күнү)

21 marca – Nooruz (Нооруз)

7 kwietnia – Dzień Ludowej Rewolucji Kwietniowej (Элдик Апрель революциясынын күнү)

1 maja – Święto Pracy (Эмгек майрамы)

5 maja – Dzień Konstytucji Republiki Kirgiskiej (Кыргыз Республикасынын Конституция күнү)

9 maja – Dzień Zwycięstwa (Жеңиш майрамы)

31 sierpnia – Dzień Niepodległości Republiki Kirgiskiej (Кыргыз Республикасынын эгемендүүлүк күнү)

7-8 listopada – Dni Historii i Pamięci Przodków (Тарых жана ата-бабаларды эскерүү күнү)

Dniami wolnymi są także muzułmańskie święta ruchome: Święto Przerwania Postu (Orozo ajt – Орозо айт) i Święto Ofiarowania (Kurman ajt – Курман айт). Są one wyznaczane według muzułmańskiego kalendarza księżycowego, w którym miesiące mają po 29 lub 30 dni. Rok jest więc krótszy niż w kalendarzu gregoriańskim, a więc daty świąt przesuwają się co roku na wcześniejszy termin. Ponadto zdarza się, że są one wyznaczane niemalże w ostatniej chwili. Decyzję podejmuje główny mufti Kirgistanu, który zwykle w takim przypadku ogłasza, że musi jeszcze czekać na pojawienie się księżyca w nowiu, czym wywołuje zamieszanie wśród wiernych, którzy nie wiedzą, czy jeszcze mają pościć, czy już świętować. Taka sytuacja wystąpiła całkiem niedawno w związku ze Świętem Przerwania Postu, czyli zakończeniem miesiąca Ramadan (Orozo – Орозо). Kirgizi mogli świętować dopiero 5 czerwca, choć muzułmanie z wielu innych krajów przerwali post już 4. Najbliższe Święto Ofiarowania nastąpi prawdopodobnie 12 sierpnia.

Jak widać, obchodzone w Kirgistanie święta można podzielić na religijne, międzynarodowe, tradycyjne, odziedziczone po czasach radzieckich oraz takie, które pojawiły się dopiero po uzyskaniu niepodległości. Do tych ostatnich należy przede wszystkim Święto Niepodległości, ale też Dzień Ludowej Rewolucji Kwietniowej. Upamiętnia on wydarzenia 2010 r., czyli obalenie prezydenta Kurmanbeka Bakijewa (który uciekł na Białoruś i ukrywa się tam do dziś), poprzedzone krwawo tłumionymi demonstracjami. Jedni nazwą to rewolucją, inni zamachem stanu, tak czy inaczej obchodzenie tego dnia budzi kontrowersje. Do najnowszych świąt należą też Dni Historii i Pamięci Przodków. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się przede wszystkim upamiętnienie ofiar antyrosyjskiego powstania z 1916 r., a jeszcze do niedawna na ich miejscu w kalendarzu figurował Dzień Rewolucji Październikowej.

Inne święta i upamiętnienia

3 marca – Dzień Flagi Państwowej (Мамлекеттик туу күнү)

5 marca – Dzień Kałpaka (Ак калпак күнү)

25 kwietnia – Dzień Muzyki Tradycyjnej (Салттуу музыка күнү)

29 kwietnia – Dzień Biszkeku (Бишкек күнү)

23 września – Dzień Języka Urzędowego (Мамлекеттик тил күнү)

5 września – Dzień Oszu (Ош күнү)

17 listopada – Dzień Kirgiskiego Kina (Кыргыз киносунун күнү)

4 grudnia – Dzień Eposu „Manas” (Манас күнү)

12 grudnia – Dzień Literatury Narodowej (Улуттук адабият күнү; przypadający w rocznicę urodzin Czingiza Ajtmatowa i rocznicę śmierci Ałykuła Osmonowa)

w 80 blogów dookoła świata

Wpis powstał w ramach akcji „W 80 blogów dookoła świata” – w tym miesiącu dość specyficznej, bo tylko kirgisko-japońskiej (coś musi być na rzeczy z tą rozszerzoną teorią ałtajską…). Wpis drugiej uczestniczki akcji znajdziecie więc na blogu japonia-info.pl (Matsuri, matsuri!). Gdybyście zaś chcieli wraz ze swoimi blogami dołączyć do grupy, piszcie na blogi.jezykowe1@gmail.com.


2 komentarze na temat “Kalendarz świąt w Kirgistanie

Zostaw komentarz